ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZEGO
im dr. M. Orłowicza
ul. Wojska Polskiego 2
Międzygórze 57-522 Domaszków
tel./fax + 48 74 813 51 95
e-mail : pttkbiuro@ta.pl

Print

Ogród Bajek

Do Ogrodu Bajek można dojść:

- z centrum Międzygórza żółtym szlakiem przez Polaną Śnieżną w ciągu 30 minut .

- z centrum Międzygórza ul. Sanatoryjną następnie drogą za pensjonatem “Sarenka”, dochodzimy do szlaku czerwonego biegnącego od wodospadu Wilczki dalej do szlaku dojściowego czerwonego i dalej dojściowym szlakiem czerwonym w ciągu 40 minut.

- z przystanku PKS ul.Śnieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem czerwonego Krasnala w ciągu 30min Szlak krasnala - czerwony - Na szlakach

- z przystanku PKS ul.Śnieżna lub z parkingu naprzeciw Ośrodka Wypoczynkowego „Gigant” Szlakiem żółtego Krasnala w ciągu 40miut Szlak krasnala - żółty - Na szlakach

- od parkingu przy Dom „Nad Wodospadem” szlakiem strzałkowym OGRÓD BAJEK w ciągu 30min.

- dojechać drogą do Marianówki i dalej do skrzyżowania pod Igliczną i dalej pieszo szlakiem żółtym w kierunku Międzygórza w ciągu 20 min.

Do Ogrodu trudno dojechać wózkiem dziecięcym - to zasługa naszych instytucji, które nie dokonują remontu drogi- dlatego nie oceniajcie nas za to.

 

 


Ogród Bajek czynny jest codziennie:

 • październik – kwiecień w godz: 1000 - 1600;

 • maj - czerwiec w godz. 10:00- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:30
 • lipiec - sierpień w godz. 10:00 - 17:30
 • wrzesień w godz. 10:00- 16:00 w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:30

Ostatni wstęp 15 minut przed zamknięciem Ogrodu.

Za wstępy do Ogrodu Bajek można płacić kartą płatniczą lub gotówką

 Ogród zwiedza się indywidualnie - dzieci do 12 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Dnia 01 listopada i 25 grudnia Ogród Bajek jest nieczynny

ZASADY WSTĘPU DO OGRODU BAJEK

 • BILET ULGOWY- 10 ZŁ -  BILETY ULGOWE PRZYSŁUGUJĄ DZIECIOM I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ DO 26 ROKU ŻYCIA
 • BILET NORMALNY - 13 ZŁ
 • DZIECI DO 2 LAT BEZPŁATNIE

UDZIELANE SĄ NASTĘPUJĄCE RABATY:

 • NA KARTY RABATOWE PTTK Z AKTUALNIE OPŁACONĄ SKŁADKĄ CZŁONKOWSKĄ -20%
 • GRUPY ZORGANIZOWANE PRZEZ ODDZIAŁY PTTK - 20%
 • OPIEKUNOWIE GRUP - BEZPŁATNIE
 • DZIECI DO 2 LAT - BEZPŁATNIE

ŻYCZYMY WIELU MIŁYCH WRAŻEŃ ZE ZWIEDZANIA                 BAJKOWEGO OGRODU

Przy Ogrodzie Bajek działa punkt sprzedaży: pamiątek regionalnych, map, wydawnictw turystycznych, książeczek turystycznych do zdobywania odznak, wody, soków, słodyczy - czynny codziennie w godzinach otwarcia Ogrodu Bajek.

Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na utrzymanie i remonty ogrodu.

Zwiedzanie Ogrodu Bajek trwa do godziny czasu.

 

 

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, przy żółtym szlaku, wiodącym z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Jego powierzchnia wynosi 0,23 ha.

Ogród został założony po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Zasadził tam również wiele drzew i krzewów ozdobnych. Po 1945 roku, na skutek braku opieki, oddziaływania warunków atmosferycznych i zwykłego wandalizmu, część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona.

W pierwszych latach po zakończeniu wojny Ogrodem Bajek opiekował się wraz z rodziną Pan Bobrowski, a następnie – do roku 1973 – Pan Zubilewicz, stolarz pochodzący z Nowogródka. W latach 1974 – 1981 Ogród Bajek pozostawał pod opieką harcerzy z poznańskiego Hufca im. Janka Krasińskiego, przyjeżdżających do Międzygórza na letnie obozy. W 1974 roku, przez dwa letnie miesiące, pracowało przy jego odbudowie i rekonstrukcji kilkudziesięciu harcerzy pod kierunkiem harcmistrza Polski Ludowej Mariana Orzecha.. Materiały potrzebne do odbudowy dostarczył Urząd Gminy w Domaszkowie. W tym czasie ogrodzono teren, odbudowano stare domki, postawiono też nowe chatki Baby Jagi i Królewny Śnieżki, domek traperski, miniaturkę wiatraka, a z korzeni drzew wykonano postacie z bajek i legend – Ducha Gór, Rumcajsa, Smoka Trójgłowego, Błędnego Rycerza. Wartość tych prac wyceniono w owym czasie na 300 000 zł – była więc to dość duża suma. Jednakże po roku 1981 młodzi entuzjaści przestali opiekować się Ogrodem Bajek, który znów zaczął ulegać dewastacji. To, co odrestaurowano, przestało istnieć, ocalał tylko domek Ducha Gór, wykonany przez Izydora Kriestena, oraz niektóre postacie bądź domki.

Działacze Oddziału PTTK w Międzygórzu dłużej nie mogli patrzeć na niszczejący obiekt – niegdyś jedną z ciekawszych atrakcji krajoznawczych Międzygórza – i postanowili przejąć go od Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej w swoje władanie. Nastąpiło to dopiero w 1985 roku, po długich i mozolnych staraniach. Od razu przystąpiono do remontu, wiele prac w czynie społecznym wykonali członkowie Oddziału PTTK w Międzygórzu. Głównym inicjatorem przejęcia Ogrodu Bajek był niezwykle aktywny działacz PTTK Jerzy Drążkowski – z zawodu księgowy, z zamiłowania rzeźbiarz amator, wykonawca licznych bajkowych rzeźb z drewna. Po jego wyjeździe z Międzygórza prace rzeźbiarskie wykonują inni rzeźbiarze amatorzy m.in. Karol Milewski, Józef Sołdowczuk, Jarosław Radomski,Sławomir Matys, Agnieszka Łuszczewska,Waldemar Borkiewicz, Stanisław Kurowski.

Wzniesiono nowe ogrodzenie, murki oporowe, zadaszono gontem domki, zasadzono wiele krzewów i drzew ozdobnych, między innymi jałowce: pospolite, wirgilijskie, groszkowe, srebrne, irlandzkie; cyprysiki: Lawsona, złocisty, szpilkowy; cisy, jarząb szwedzki, azalie i szereg innych. Jerzy Kral wykonał z kamienia wierną kopię byłej wieży na Śnieżniku, wysadzonej w 1973 roku ze względu na zły stan techniczny. Nieżyjący już Czesław Zawojski na drewnianych tabliczkach wypalał aforyzmy i napisy. Działacze PTTK z Międzygórza poświęcili wiele godzin na odtworzenie Ogrodu Bajek. Wsparcia finansowego udzielił WKFSiT z Wałbrzycha oraz Urząd Miasta i Gminy z Bystrzycy Kłodzkiej.

Po remoncie, dnia 14 września 1986 roku, w obecności przedstawicieli władz Urzędu Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz PTTK, uroczyście otwarto Ogród Bajek. W uroczystości tej brała udział wnuczka założyciela Ogrodu Bajek, obecnie osoba w podeszłym wieku mieszkająca w Niemczech, a przebywająca akurat w tym czasie w Międzygórzu.

Z ramienia PTTK Ogrodem Bajek opiekował się nieżyjący już Jan Walorczyk, zaangażowany działacz, społeczny opiekun zabytków, który dbał o porządek, układał nowe murki, wytyczał nowe ścieżki, pielęgnował kwiaty i krzewy oraz konserwował drewniane rzeźby, a jednocześnie sprzedawał bilety wstępu do ogrodu.

Odwiedzający Ogród Bajek mogą nie tylko podziwiać postacie bajkowe – Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę z krasnalami, Sierotkę Marysię, Smoka Wawelskiego i wiele innych – ale również wypoczywać wśród drzew, krzewów i kwiatów.

W 1994 roku Oddział PTTK przystąpił do wznoszenia budynku przy Ogrodzie Bajek z przeznaczeniem na cele muzealne, m.in. Ośrodka Historii Turystyki Górskiej Sudetów, mającego służyć ocaleniu od zapomnienia pamiątek przeszłości Sudetów i wzbogaceniu wiedzy o górach. Obecnie w budynku mieści się również punkt sprzedaży pamiątek oraz przeznaczona na spotkania turystyczne sala kominkowa.